DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Technický dozor stavebníka

 

 

Chraňte si své investice a nevyhazujte peníze oknem tak, jako to dělá náš stát.

Odborným dozorem nad pracemi, které mimo jiné zahrnují i rekonstrukci vyhrazeného elektrického zařízení tzn. nejen elektroinstalace, ale i hromosvody si ušetříte:

  • Peníze (levně, ale neprofesionálně provedená elektroinstalace nebo hromosvod se Vám může značně prodražit, dle známé hlášky z povídek Š+G "Nechci tu slevu zadarmo")
  • Spoustu nervů a probdělých nocí
  • Nové bourání a uklízení a nekonečné popotahování s firmou, která Vám škodu napáchala (týká se převážně rekonstrukcí bytových jader, kuchyní a střech s hromosvody).
  • Nervy, jestli v lepším případě to bude jenom hnusný, v horším dojde ke škodě na majetku a v nejhorším ke škodě na zdraví Vašich blízkých.
  • Údiv nad tím, že Vám pojišťovna odmítla finanční náhradu za vzniklou škodu.

Neodborně provedená elektroinstalace a hromosvod může zapříčinit škodu v částkách desetitisíců, statisíců, ale i miliónů Kč a v horším případě může dojít k úrazu Vašich blízkých a to i smrtelnému. K těmto škodám dochází při neodborně provedené práci na VTZ (vyhrazeném technickém zařízení) zejména při stavbě, či rekonstrukci rodinných domů, kde se běžně odborný dozor zanedbává. Začíná to většinou tak, že nějaký chytrolín v hospodě začne mluvit o tom, kolik se dá ušetřit, když se to nechá udělat od místního všeumělce, který to udělá za pár korun a ještě přinese od zaměstnavatele nějaký ten materiál za hubičku.

Jenom malý příklad elektroinstalace od známého, který má tzv. padesátku, ale už taktně pomlčí o tom, že ji má na to, aby mohl dělat strojvedoucího na dráze. Bohužel z pohledu laika je to elektrikář a potom se odborník diví a laik žasne. Přece "elektroinstalace v garáži je brnkačka a takovejch už jsem nadělal". Že jsou obvody pro pohon garážových vrat, obvody světla, zásuvkové jednofázové i třífázové jištěny jedním třífázovým jističem 20A umístěném v rozvaděči RD  jako jištění pro kabelovou přípojku garáže, je přece detail, nemluvě o absenci proudového chrániče, průřezech kabelů neodpovídajících jištění a už vůbec ne o nějakém estetickém zážitku. Vždyť je to jenom garáž. Kupodivu výsledné dílo se nezdálo ani laickému investorovi a obrátil se na nás. Jak už bylo předesláno, kdyby to udělal hned, mohl si ušetřit vše co je uvedeno výše.

Tím, že si objednáte před započetím stavby nebo rekonstrukce odborný dozor, se vyhnete výše uvedeným problémům a ušetříte si nervy a nemalé finanční náklady vynaložené na nápravu zfušované práce od tzv. odborníků vyznačujících se zejména tvrzením "děláme to takhle už mnoho let a ještě nebyl problém". Zařízení v lepším případě nefunguje správně, v horším může způsobit materiální škody, požár nebo úraz a to i smrtelný. Mezi tyto "odborníky"  se řadí zejména různí elektrozedníci, (základové zemniče a předělání bytových jader), elektrotruhláři (instalace nových kuchyňských linek), zateplovačské a pokrývačské firmy (hromosvody).

Samozřejmě, že je spousta šikovných elektrikářů, kteří nemají oprávnění, ani živnost, ale to bohužel laik není schopen posoudit.

NENECHTE SE OKRÁDAT NEODBORNÍKY A FUŠERY A PŘED AKCÍ SE S NÁMI PORAĎTE